North West London Jewish Day School

LEADERSHIP TEAM

Miss Judith Caplan – Headteacher, Safeguarding Lead, Deputy Child protection teacher

Rabbi Ronen Broder – Deputy Headteacher /School Rav

Mr Yosh Radomsky - Deputy Headteacher, Head of Key Stage 2, Assessment Coordinator

Rabbi David Wilk - Head of Kodesh

Mrs Amanda Shoota – Head of Key Stage 1, Child protection teacher

Mrs Brenda Mailer – Head of Early Years Foundation Stage

Mrs Madeleine Bendell – Every Child Matters Coordinator –SENCO, Deputy Child protection teacher

Mrs Naomi Landy – Administrator

Staff

Nursery      Mrs Brenda Mailer                    Class Teacher

                   Ms Miroslava Holeckova           Nursery Practitioner

                   Ms Keren Miller                         Nursery Practitioner

                   Ms Diane Horwitz                      Nursery Practitioner

                                          

Reception   Anita Dunner                             Class Teacher      

                    Lily Meshulam                           Class Teacher

                    Romy Taub                                Class Teacher

                    Mrs Nechama Sager                 Lead Kodesh Teacher

                    Ms Joanna Zabrzeska              Learning Support Assistant

 

Year 1        Mrs Amanda Shoota                  Class Teacher

                   Mrs Camilla Isaac                     Class Teacher

                   Mr Yaacov Greenberg               Lead Kodesh Teacher

                   Miss Rachel Kupperman          Learning Support Assistant

                   Miss Adwoa Nsiah                    1-2-1 Learning Support Assistant             

 

Year 2        Mrs Sabrina Waters                  Class Teacher

                   Ms Sharon Sethi                       Class Teacher

                  Rabbi David Wilk                       Lead Kodesh Teacher

                   Mrs Susan Lew                         Learning Support Assistant     

                   Ms Anita Pisavadia                   1-2-1 Learning Support Assistant

 

Year 3       Mrs Amanda Freedman             Class Teacher 

                  Mrs Deborah Caplin                  Class Teacher 

                  Mrs Cynthia Kleerekoper          Lead Kodesh Teacher

                  Ms Lisa Retnam                         Learning Support Assistant

                  Mrs Madeleine Bendell             SENCO, Support Teacher

 

Year 4        Miss Melissa Teff                       Class Teacher

                   Mr Zvi Kahn                               Lead Kodesh Teacher

                   Mrs Aviva Saggi                        Support Teacher

                  Ms Marta Capo-Bonafe             1-2-1 Learning Support Assistant

                  Miss Rebbeca Stone                 1-2-1 Learning Support Assistant

                  Miss Adina Elkouby                   1-2-1 Learning Support Assistant

                   Mrs Ruth Finkel                          Learning Support Assistant                         

 

Year 5       Mrs Karen Dorman                    Class Teacher

                  Mrs Nadine Gordon                  Class Teacher

                  Mr Michael Kramar                   Lead Kodesh Teacher

                  Mrs Ruth Finkel                         Learning Support Assistant

                  Ms Shirley Choyen                     1-2-1 Learning Support Assistant

 

Year 6       Mr Yosh Radomsky                   Class Teacher

                  Mrs Sara Halter                        Class Teacher   

                  Mrs Shoshana Berkley             Support Teacher (maternity cover)

                  Rabbi Ronen Broder                Lead Kodesh Teacher     

                 Miss Judith Caplan                    Support Teacher    

                  Ms Lisa Retnam                        Learning Support Assistant                 

                  Ms Jolene Wernars                   1-2-1 Learning Support Assistant

                  Ms Marta Capo-Bonafe            1-2-1 Learning Support Assistant

                

                 Mrs Cynthia Kleerekoper         Hebrew Reading - All Years  

 

1-2-1 teachers

 Mrs Shoshana Berkley

 Mrs Sarah Warren

 

 Welfare      Mrs Denise Worth

 

Every Child Matters 

                  Mrs Madeleine Bendell            ECM Coordinator SENCO 

                  Mrs Danielle Stone                   (on maternity)

 

Child Protection:

                  Mrs Amanda Shoota                Designated CP Officer

                  Mrs Madeleine Bendell            Designated Deputy CP Officer (on maternity)

                  Miss Judith Caplan                  Designated Deputy CP Officer

 

Safeguarding:

                   Ms Judith Caplan                     Designated Head of Safeguarding

                   Rabbi Ronen Broder                Designated Deputy Safeguarding

                   Mrs Amanda Shoota                Child Protection Officer, EVC Officer

                   Miss Camilla Kahn                   E-Safety Teacher  (on maternity)

 

Ivrit Teachers

                  Ms Leah Solomon                    Ivrit (Part Time; Mon, Tue & Wed in all classes)

                  Mrs Shlomit Yosha                   Ivrit (Part Time; Mon, Tue, Wed & Fri in all classes)

 

Music       Mr Aryeh Leib Roberts             Part Time; Thurs & Fri in all classes

Sport        Maccabi Coaches                    All Years

 

Staff on maternity

                  Mrs Aviva Saggi

                  Mrs Georgia Stone

                  Mrs Danille Stone

                  Mrs Sara Halter (back in November 2019)

             

Clubs/ Extra-Curricular Activities

Arranged by the School Office

 

Administrative Support Staff

                  Mrs Naomi Landy                     School Administrator (Leadership Team)                                               

                  Miss Jolene Werner                  School Administrator / PA to the Head

                  Ms Karen Welch                       School Administrator 

                  Mrs Angela Kirby                     Secretary to the Trustees 

                  Ms Hina Shah                           School Burser

 

Information Systems Manager

                  Mr Sathish                                 IT Technician

 

Security     Mrs Vivian Goldring                  Head of Security

                   Mr Luke Searson                     Security

                   Mr Daniel Young                      Security

 

Caretaker   Mr Lawrence Fernandes         Site Manager

 

Lunch Time Supervisors (SMSAs)

                  Mrs Denise Worth

                  Ms Sharon Braithwaite

                  Ms Zoe Sadler

                  Ms Jacqui Fuhrmann

                  Ms Denise Phillips

                  Ms Soheila Nejati

 

Kitchen     Ms Maureen Arrand

Staff          Ms Isabel Portulez   

 

Cleaners    Mr Ahmed Issaka

                   Ms Soheila Nejati

                   Ms Ratan Garcia

                   Ms Zoe Sadler

 

Admin Photoslider